Acil Durumlarda Hastanın Yapabileceği Uygulamalar

1. Braketleriniz ve Teliniz takıldıktan sonra oluşan diş ağrısı;

Braketleriniz ve teliniz takıldıktan sonra en sık rastlanan problemlerden biri ilk günler yaşanan diş ağrısıdır. Ağrı 3-7 gün içerisinde geçecektir. Bu durum yemek yemenizi daha da zorlaştırabilir. Bu süreci yumuşak ve sulu gıdalarla daha rahat atlatabilirsiniz. Bir ağrı kesici alabilirsiniz. Örnegin; Minoset, Parol, Apranax vb.

2. Dudak ve yanaklarda tahriş

Braketler ve telin takıldığı ilk günlerde dudak ve yanaklarda tahriş oluşabilir. Ortodontik tedavi sonrasında size verdiğimiz mum, ilk günlerdeki tahrişi atlatmanızda size yardımcı olacaktır.

Braketlerinize mumu uygulamak için mumunuzda küçük bir parça kopartın ve iyice yuvarlayarak yumuşak bir hale getirin. Yumuşak hale getirdiğimizi mumu, dudak ve yanağımızı tahriş eden braket veya bandın üzerine getirerek yapıştırın.

Mumunuz yemek yerken düşebilir, çıkabilir, hatta yutabilirsiniz. Herhangi bir zararı olmadığı için endişe etmenizi gerektirecek bir durum değildir. Bunun dışında pamuk veya çiğnediğiniz sakızı braketler üzerine yerleştirebilirsiniz.

Ayrıca, ağız gargaraları kullanmak oluşabilecek ağrıyı dindirmede ve tahrişi azaltmada faydalı olacaktır.

3. Braketlerin kopması durumunda ne yapmalıyız?

Kullandığınız braketler özel bir yapıştırıcı yardımı ile dişlerinizin ortasına yapıştırılır. Sert bir yemek yerken braketiniz yerinden çıkabilir. Genellikle bu durum diş fırçalarken ya da braket dişin ortasında olmadığı zaman fark edilir veya tamamen dişten ayrılarak kaybedilebilir. Braketinizi dişin ortasında olmadığını fark ettiğiniz an, bu problemi halledebilmek için ORTODONTİSTİNİZE HABER VERMENİZ ŞARTTIR. Bazen kırılan braket tel üzerinde döner ve dudak ve yanak içinize batabilir. Çok zorunlu olduğu durumda tırnak makası yardımıyla telin en son da kalan arka kısmını kesebilirsiniz.

4. Hareketli Aparey ve Plakların Saklanması

Takip çıkarılabilir apareyiniz sadece iki yerde güvendedir. Ağzınızda veya aparey kutusunda. Unutmayınız!!!!! Özellikle dışarıda yemek yerken masa üzerine koyduğunuz apareyinizi unutma riskinizin en çok olduğu yerdir.